ד"ר דוד רדרמן מומחה לניתוחים פלסטיים בע"מ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
03-6020022
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הכל על ניתוחים פלסטיים

 
 
ניתוחים פלסטיים
 
 
 
אנו חיים בעידן שבו המראה החיצוני מקבל משמעות עצומה, לא רק מבחינת הדימוי העצמי שלנו אלא אף מבחינת התייחסותה של הסביבה כולה. לכן אין זה מפתיע שרבים בוחרים להיראות צעירים מכפי גילם ומתקנים פגמים אסתטיים בגופם באמצעות ניתוחים פלסטיים. מסתבר כי ההתייחסות למראה החיצוני אינה תופעה חדשה ובוודאי שאינה חולפת,שכן ההיסטוריה מלמדת אותנו על אלפי שנות גלגולים בעולם הניתוחים הפלסטיים מאז ועד היום. להלן סקירה מקוצרת בנושא זה.
 
 
 
 

אלפי שנים של ניתוחים פלסטיים

 
היו אלה המצרים הקדמונים שככל הנראה החלו לבצע ניתוחים פלסטיים כבר לפני כ-5,000 שנה! ההוכחות מצויות על גבי פפירוסים שונים שמתארים הליכים רפואיים פרימיטיביים לשיפור המראה. 2,400 שנים לאחר מכן, תועדו בכתבים בהודו העתיקה הניתוחים הפלסטיים הראשונים שבוצעו על אסירים ונענשים שונים לאחר שאיברי גופם הושחתו בתור ענישה. 600 שנה לאחר מכן היה זה ככל הנראה הסחר בין יוון להודו שגרם להעברת הידע שהיה מצוי בידי הרופאים ההודיים ליוון ולאירופה. היוונים שכללו את הטכניקות ההודיות ותיעדו בכתבים כיצד ניתן להעביר פיסות עור ממקום אחד בגוף לאחר ולשחזר רקמות עור שניזוקו.
 

ציוני דרך נוספים – התקופה שלאחר הספירה

 
לאורך אלפי השנים שחלפו ועד ימינו אנו, עבר תחום הניתוחים הפלסטיים גלגולים רבים. להלן מספר ציוני דרך משמעותיים מהתקופה שלאחר הספירה:

  • המאה ה-4: אוריבציוס (רופאו של הקיסר הביזנטי) כותב אנציקלופדיה רפואית מתקדמת שכוללת גם חלקים על ניתוחים פלסטיים. למעשה, חלק מהכללים הרפואיים שנכתבו מיושמים עד היום.
  • המאה ה-8: שחזור אפו של הקיסר ג'וסטיניאן השני לאחר כריתתו. זהו ניתוח האף הראשון שמתועד בהיסטוריה.
  • המאה ה-18: תחייתו מחדש של תחום הפלסטיקה הרפואית, הפעם בזכות הקשר שנוצר בין צמדרופאים בריטיים שהגיעו להודו וצפו שם בהצלחות רבות, מה שגרם לעניין רב באירופהכולה.
  • המאה ה-19: הפלסטיקה האסתטית צוברת תאוצה. מנתח פלסטי גרמני (ד"ר דיפנבך) ביצע לראשונה ניתוח להקטנת אף. לאחר מכן החלו רופאים אחרים באירופה וארה"ב לנתח מטופלים לצרכי תיקון עיוותים אסתטיים כגון הקטנת אוזניים ואף מתיחת פנים. בסוף מאה זו כבר בוצעו מספר ניתוחים מוצלחים להגדלת חזה, בין היתר ע"י פרפין, שתלי זכוכית ואף שתלי שומן עצמי.
  • המאה ה-20: ישנו ביקוש אדיר לניתוחים פלסטיים, במיוחד לצורך תיקונים של פגמים באיברי גוף של חיילים שנפצעו במהלך מלחמות העולם הראשונה והשנייה.
  • סוף המאה ה-20: פותחו שתלי הסיליקון הראשונים לצרכי הגדלת והרמת חזה ואף פותחה שיטת שאיבת השומן.
 

מבט להווה – מדוע מבוצעים יותר ויותר ניתוחים פלסטיים בימינו?

 
נראה שתחום הניתוחים הפלסטיים רק הולך וצובר תאוצה, לא רק מבחינת שיטות הניתוח אלא גם מבחינת שכיחותם באוכלוסייה. ישנן מספר סיבות לכך:

  • יכולת כלכלית – אנו נמצאים בעידן של שפע שמאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו לעבור ניתוח פלסטי, גם מבלי לוותר על החופשה השנתית ולקרוע את הכיס מבחינה כספית.
  • עלייה במספר המתגרשים – לאחר הפרידה גברים ונשים יחד חשים את הצורך להיראות צעירים ומושכים יותר ולכן מדובר בקבוצת גיל מובילה בביקוש לניתוחים אלו.
  • קריירה – כיום מקובל להחליף בין עבודות כאשר הגיל מהווה פקטור בעל משמעות בקבלה לעבודה. בעוד לא ניתן להפחית את שנות גילנו, בהחלט ניתן להיראות צעירים ומושכים יותר ולהעלות את הסיכוי להתקבל למשרה נחשקת.
 
ניתן לומר כי הניתוחים הפלסטיים של היום נשענים כולם על הידע הרב שהצטבר במהלך אלפי שנים בתוספת קידמה טכנולוגית. האפשרויות רבות וכל מה שנותר זה לבחור מנתח פלסטי איכותי על מנת שתתבצע התאמה אישית מלאה לצרכים כך שיושגו התוצאות המצופות.