ד"ר דוד רדרמן מומחה לניתוחים פלסטיים בע"מ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
03-6020022
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הרדמה בניתוחים פלסטיים

 
 
מנתח פלסטי
 
 
 
חולמת על ניתוח הגדלת חזה? חושבים על ניתוח אף? מעוניינים לעבור ניתוחים פלסטיים שמטרתם לשפר (ואפילו במעט) את המתנות שהטבע נתן לכם ואינכם מרוצים מהן כמות שהן כיום? הגורם המשותף הנוסף (בנוסף לרצונכם בשיפור) לכל ההליכים הרפואיים האלה הוא הליך ההרדמה המלווה אותם.

ישנם כיום מספר סוגי הרדמה הנפוצים בשימוש בעת ניתוחים פלסטיים ופרוצדורות קוסמטיות:

 
 
 
 

הרדמה כללית

 
מבוצעת על ידי רופא מרדים מוסמך בחדר הניתוחים. מטרתה להפחית את רמות ההכרה והכאב של המטופל ולגרום לרפיון שריריו. הליך הרדמה זה מתבצע על ידי גזי הרדמה בהזרמה למערכת הנשימה של המטופל או במסכה המונחת על פניו.

דרך נוספת להשגת התוצאה היא הזרקת חומרי הרדמה ישירות למערכת הדם של המטופל. בכל מהלך ההרדמה החולה מנוטר ע"י הרופא המרדים. בסיום הניתוח או הטיפול, נפסקת הזרמת חומרי ההרדמה, המטופל חוזר להכרתו תוך מספר דקות, ועד לחזרתו לערנות מלאה הוא שוהה בחדר ההתאוששות.
סוג הרדמה זה נפוץ בתחום הפלסטיקה בניתוחי החזה השונים (הגדלה, הקטנה או הרמת חזה), מתיחת בטן, מתיחת פנים, שאיבות שומן (מבינונית ומעלה), ניתוח עפעפיים תחתונים וכד'.
 

להרדמה הכללית ישנם שני סיכונים עיקריים ידועים:

 
  • התעוררות בזמן הניתוח, למרות השפעת ההרדמה הכללית - מצב היוצר טראומה עבור המטופל, בגלל בהלה, כאבים וחוסר התחושה לזוז או לתקשר עם המנתח/המרדים. על פי הנתונים מדובר ב-1 מכל 1,000 מקרים (והמחמירים אף גורסים כי ב-10 מכל 1,000 מקרים).
  • פגיעה או נזק הנובעים מחומר הרדמה מסוים או משילוב בין חומרים - כאן ניתן לראות מגוון רחב של פגיעות בדרגות חומרה שונות, החל מירידה בלחץ הדם, דרך תגובה אלרגית להרדמה וכלה באיבוד אוריינטציה, הפרעות קצב, התקפי לב ושבץ. כל אחד ממצבים אלה עלול להסלים במהירות ולהביא למותו של המטופל על שולחן הניתוחים.
 

הרדמה מקומית

 
מבוצעת על ידי הרופא הפלסטיקאי, ללא צורך ברופא מרדים. הרדמה זו מפחיתה את התחושה באזור מסוים בגוף, בעוד המטופל בהכרה מלאה, מטושטש קלות (כמו בניתוח תיקון עפעפיים עליונים), או נמצא בטשטוש עמוק (כבחלק מניתוחי האף). משך הרדמה מקומית (ללא טשטוש מכל סוג שהוא) הינה כשעתיים. סוג הרדמה זה נפוץ בטיפולי השפתיים (עיבוי שפתיים ועיצובן) ודומיהם.

הסכנה העיקרית של הרדמה מקומית ללא טשטוש (בהנחה שכמות החומר שניתנה מדויקת ואינה יוצרת תגובת-נגד) הינה ההשפעה הפסיכולוגית על המטופל, הנמצא במצב של ערות בזמן הטיפול. לכן, בטיפולים מסוימים, מומלץ להיעזר בטשטוש בנוסף להרדמה המקומית.

 

טשטוש

 
סוג נוסף של הרדמה השייך למשפחת ההרדמות המקומיות הוא הטשטוש (סדציה), שאותו רשאים לבצע רק רופאים שעברו הכשרה מתאימה בתחום. סוג הרדמה זה מכיל שלוש רמות:

  • קלה – מטרתה להרגיע את חרדת המטופל. במהלך הניתוח הוא ער ומגיב, אולם רגוע יותר.
  • בינונית - טשטוש עמוק יותר שבו המטופל ישנוני ומעורפל הכרה, אולם מגיב לגירוי קל-יחסית (כנגיעה בידו).
  • עמוקה - טשטוש עמוק שבו המטופל אינו מגיב לגירויים ונדרשת פעולה קיצונית כדי לגרום לו להגיב.

רמת (עומק) הטשטוש תלויה במספר גורמים כמינון החומרים ובתגובה של המטופל להם (על בסיס מחלות ומצבים בריאותיים ידועים ולא ידועים שלו).

הסכנה העיקרית בטשטוש נובעת מהמהירות שבה הוא עלול להסלים ולהפוך למצב מסכן חיים שאיתו רופא שאינו מיומן במצבי חירום עלול שלא לדעת כיצד להתמודד.

 

איך מחליטים על סוג ההרדמה?

 
סוג ההרדמה תלוי בסוג הטיפול ובמטופל.

ישנם הליכים שבהם הרדמה מלאה מוכתבת מראש, בעוד בהליכים מסוימים (כמילוי בוטוקס במצח, למשל) יבוצע ההליך ללא הרדמה כלל. בסוגים אחרים (לדוגמה,ניתוח סנטר כפול) ההחלטה האם לבצע את הפרוצדורה בהרדמה מלאה, הרדמה מקומית בלבד או הרדמה מקומית המלווה בטשטוש - נתונה בידיהם של המטופל/ת והפלסטיקאי.

 
כפי שניתן לראות, למיומנותו של הפלסטיקאי ישנה חשיבות רבה לא רק לרמת התוצאות שתתקבלנה מהניתוח הפלסטי, אלא גם לבחירת סוג ההרדמה הנחוץ לצורךביצועו. לכן, אנחנו במרפאה של ד"ר דוד רדרמן, נשמח לייעץ לך בנושא ניתוחים פלסטיים בכלל, ניתוח אף, ניתוח הגדלת חזה ועוד רבים אחרים. צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 03-6020022